Dziewczyna stoi, w zimę, przed żółtą ciężarówką
Posted in: Bez kategorii

Osuszacze powietrza w samochodach ciężarowych – co musisz o nich wiedzieć?

Co powinieneś wiedzieć o osuszaczach powietrza w autach ciężarowych, żeby dokładnie przygotować swoją ciężarówkę bądź flotę tirów na zimę? Jak często należy wymieniać filtr w osuszaczach powietrza aut ciężarowych, aby zagwarantować prawidłową pracę układu pneumatycznego ciężarówek? Jak zima wpływa na eksploatację osuszaczy powietrza w autach ciężarowych?

Z uwagi na zbliżającą się zimę, dobrze jest przygotować samochód ciężarowy na śnieg, mróz i lód. Wymiana opon wydaje się być dla kierowców oczywistością, ale czy pamiętasz o przeglądzie osuszacza powietrza w swoim samochodzie ciężarowym? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci temat tego małego, niepozornego urządzenia, którego zaniedbanie może okazać się tragiczne w skutkach.

  • Czym jest osuszacz powietrza?
  • Jak działa osuszacz powietrza w samochodach ciężarowych?
  • Dlaczego jest potrzebny?
  • Do czego przyda się filtr i jak często należy go wymieniać?
  • Czym się kierować przy wyborze osuszacza powietrza do samochodu ciężarowego?
  • Podsumowanie

Czym jest osuszacz powietrza?

Zacznijmy od tego, że ciężarówki, w odróżnieniu do samochodów osobowych, ze względu na swoją masę, charakteryzują się wykorzystaniem hamulców pneumatycznych. Częścią układu pneumatycznego w samochodach ciężarowych jest niewielkie urządzenie zwane osuszaczem powietrza. Jego zadaniem jest oddzielanie z powietrza pary wodnej. Osuszacze powietrza składają się z wymiennych kartidżów filtru. Są to zbiorniki wypełnione specjalnym granulatem pochłaniającym wilgoć z powietrza. Możemy wyróżnić granulat z:

  • zeolitu, który zachowuje swoje właściwości absorpcyjne nawet podczas długotrwałego przechowywania
  • żelu krzemionkowego, którego granulki są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Części wymienne filtra osuszacza powietrza w samochodach ciężarowych mogą mieć także elementy dodatkowe w postaci np. separatora oleju. Taki osuszacz dodatkowo będzie usuwał z powietrza tłuste zanieczyszczenia.

Jak działa osuszacz powietrza w samochodach ciężarowych?

Wiemy już, że zadaniem osuszacza powietrza w samochodach ciężarowych jest oddzielanie pary wodnej z powietrza. Nasuwa się pytanie, skąd ta woda bierze się w środku naszego pojazdu? Odpowiedź brzmi: z powietrza zassanego z zewnątrz przez sprężarkę. Dzięki osuszaczom powietrze jest oczyszczone ze zbędnych składników, a w układzie pneumatycznym panują warunki umożliwiające wydajną pracę tego systemu. W samochodach ciężarowych (i nie tylko zresztą) praca jednego podzespołu jest powiązana z pracą innych systemów. Jeżeli więc jeden z układów pracuje nieprawidłowo, oddziałuje to na pracę całego pojazdu. Stosowanie osuszaczy powietrza w ciężarówce zmniejsza ryzyko uszkodzenia pozostałych jej układów oraz zapewnia bezpieczne, wygodne i ekonomiczne warunki do jazdy i eksploatacji ciężarówek.

Mechanik auta ciężarowego wymienia filtr osuszacza powietrza w czerwonej ciężarówce

Dlaczego jest potrzebny?

Warto nadmienić, że w wyniku zmian ciśnienia i temperatury w układzie pneumatycznym wilgoć skrapla się na wewnętrznych ściankach instalacji powodując korozję metalowych przewodów, zaworów i elementów siłowników. Zimą, gdy wilgoci będzie za dużo istnieje możliwość zamarznięcia wody w przewodach. Może ona zablokować zawory, a co za tym idzie doprowadzić do niewydolności układu hamulców pneumatycznych. To z kolei może utrudnić lub uniemożliwić hamowanie naszego ciężkiego, rozpędzonego pojazdu. Osuszacz powietrza zapobiega występowaniu tych zjawisk, umożliwiając sprawną pracę systemu hamulcowego. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtrów osuszacza powietrza w ciężarówkach.

Do czego przyda się filtr i jak często należy go wymieniać?

Po zapoznaniu się z terminem osuszacz powietrza, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czym jest filtr osuszacza powietrza. Filtr jest kluczową częścią osuszacza powietrza w ciężarówkach. Filtr osuszacza powietrza może wydłużyć żywotność elementów instalacji pneumatycznej nawet czterokrotnie. Składa się z wypełniającego granulatu i podlega cyklicznej wymianie. Może mieć ona kilka przyczyn.

Z biegiem czasu granulat wypełniający filtr traci swoją umiejętność pochłaniania wilgoci. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie swojej pracy absorbuje on dużą ilość pary wodnej – zużywa się. Zdarza się także, że granulat przestaje spełniać swoją funkcję wskutek zatłuszczenia się, czego przyczyną może być zwiększone wypuszczanie oleju z kompresora. Innym przypadkiem może być awaria filtra osuszacza spowodowana zepsuciem się zaworu zwrotnego. Ten element ten wysyła osuszone powietrze przez granulat do odbiorników. Zawór może się zatkać np. w związku z nieprawidłową pracą kompresora.

Nasuwa się więc pytanie, co ile wymieniać filtry osuszaczy powietrza? Producenci deklarują, że trwałość filtrów osuszaczy wynosi między 12 a 18 miesięcy, w zależności od rodzaju sprężarek w samochodzie ciężarowym. Należy jednak wziąć pod uwagę jak intensywnie użytkujemy nasz pojazd, jego przeznaczenie oraz stopień eksploatacji układu pneumatycznego (i pokrewnych) – czas wymiany osuszacza powietrza w autobusie szkolnym będzie różnił się od ciężarówki kursującej na długich dystansach z dużym obciążeniem niemal codziennie.

Czym się kierować przy wyborze osuszacza powietrza do samochodu ciężarowego?

Przed ostatecznym wyborem osuszacza powietrza do swojej ciężarówki warto przeanalizować kilka kluczowych czynników. Są to m.in.:

  • rodzaj i przeznaczenie pojazdu
  • stopień obciążenia pojazdu
  • stopień eksploatacji pneumatycznego układu hamulcowego
  • skuteczność osuszacza powietrza – mierzy się ją w ilości wody, jaką jest w stanie wyizolować z powietrza – im lepszy jest to wynik, tym wyższa będzie jego skuteczność. (zwykle jest to ok. 90%). Warto wybierać produkty wysokiej jakości, np. filtr osuszacza powietrza Volvo
  • materiał, z którego wykonany jest osuszacz
  • punkt sprzedaży – kupujmy w sprawdzonych miejscach, gdyż dobre jakościowo oryginalne produkty często próbuje się podrabiać. Ryzyko to nie grozi w autoryzowanych sklepach (zobacz nasz produkt)
  • opinia ekspertów i innych kierowców.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Ci temat osuszaczy powietrza. Wiesz już, czym jest i do czego służy oraz jakie są skutki zaniedbania tej części. Bogatszy o tą wiedzę, nie bądź jednym z tych kierowców, którzy co roku dają się zaskoczyć zimie i wymień osuszacz powietrza w Twojej ciężarówce zanim chłód da się we znaki!

Źródła:

Write A Comment