Mechanik naprawia usterkę w czerwonej ciężarówce
Posted in: Bez kategorii

Intensywna eksploatacja, czyli co najszybciej psuje się w ciężarówce

Jakie części aut ciężarowych najszybciej ulegają zużyciu w trakcie intensywnej eksploatacji ciężarówki?

Ciężarówki to pojazdy stworzone do pracy. Niemalże każdego dnia pokonują setki kilometrów wożąc ciężkie towary przez świat. Tak intensywna eksploatacja nie pozostaje bez wpływu na części i podzespoły pojazdu. Prędzej czy później pojawi się jakaś usterka, co jest w pełni zrozumiałe. Jednakże czy zastanawialiście się kiedyś, które części najszybciej ulegają eksploatacji oraz jakie usterki najczęściej dotykają intensywnie pracujące TIRy? Dziś Wam co nie co o tym opowiemy.

To się najszybciej zużywa

Pewne części samochodów ciężarowych zużywają się szybciej niż inne, co wynika z ich konstrukcji oraz codziennej presji, jakiej są poddawane. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej narażone na zużycie, gdyż regularna kontrola i serwisowanie tych właśnie elementów może nie tylko przedłużyć ich żywot, ale także uniknąć kłopotliwych lub niebezpiecznych sytuacji w trasie.

A zatem, oto co powinieneś mieć pod szczególną kontrolą:

Układ hamulcowy

Jest to podstawa bezpieczeństwa na drodze: zarówno Twojego, jak i pozostałych uczestników ruchu. W przypadku samochodów ciężarowych klocki hamulcowe wykonują tytaniczną pracę. Zatrzymanie wielotonowego pojazdu to nie lada zadanie! A zatem trudno się dziwić, że mogą one ulegać przyspieszonemu zużyciu. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan układu hamulcowego w Twoim pojeździe.

Opony

Jak było o hamulcach, to musi być także o oponach. Intensywna eksploatacja w połączeniu z wysoką temperaturą asfaltu mogą prowadzić do bardzo szybkiego zużywania się opon. A to wpływa na bezpieczeństwo zmniejszając przyczepność, wydłużając drogę hamowania oraz negatywnie wpływając na odprowadzanie wody! Nie każdy zdaje sobie sprawę, że asfalt rozgrzany do 60 stopni (a latem – nawet w Polsce – nietrudno o takie warunki) może doprowadzić do pękania opon lub wręcz zapłonu. Kto choć raz miał usterkę „gumy” w trasie ten wie, jak nieprzyjemny i dłużący jest to problem – zwłaszcza, gdy czas ucieka i termin dostawy mija. Oczywiście, niektóre sytuacje są losowe i trudno je przewidzieć, niemniej jednak dbanie o prawidłowy stan opon może zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji.

Amortyzacja i układ zawieszenia

Podobnie jak w przypadku klocków hamulcowych, ogromne obciążenia sprawiają, że szybko ulegają one zużyciu w samochodach ciężarowych. Często zachodzi konieczność regeneracji wsporników i piasty koła, naprawy belek lub ustawienia zbieżności.

Kontrola olejów i filtrów paliwa

Kwestie te wydają się błahostką, ale bywa, że rutyna w pracy i pośpiech robią swoje i o „drobnostkach” się zapomina. A tymczasem zaniedbanie kwestii kontroli oleju i filtrów paliwa może doprowadzić do dużych problemów i kosztownych usterek.

Klimatyzacja

Choć sama klimatyzacja nie ma bezpośredniego wpływu na działanie pojazdu, to na zdrowie kierowcy już tak. Dlatego warto dbać o serwis klimatyzacji, regularnie wymieniać filtry oraz przeprowadzać jej dezynfekcję! Popularna „Klima” poza ratowaniem kierowców w upalne dni może być jednym wielkim siedliskiem drobnoustrojów: w tym bakterii, wirusów i grzybów. Może to negatywnie wpływać na stan zdrowia kierowcy i powodować u niego infekcje dróg oddechowych lub pogłębiać reakcje alergiczne!

Układ kierowniczy i pompa wspomagania

Awarie układu kierowniczego i pompy wspomagania są jednymi z najczęściej występujących usterek. Jeśli doszło do takiej w Twoim pojeździe lub podejrzewasz, że coś właśnie zaczyna szwankować to możesz znaleźć ratunek w regeneracji przekładni kierowniczych.

Układ napędowy

Przyczyny usterek w układzie napędowym są różne. Czasami powstają w wyniku zaniedbania kwestii wymiany smarów i filtrów (o czym wspomnieliśmy wyżej) lub używanie produktów o zbyt niskiej jakości. Inne dość częste usterki pojawiają się w wyniku zerwania pasków wentylatora lub usterki pompy paliwowej. Wówczas silnik pojazdu pracuje nieregularnie i spada jego moc. Dużo usterek związanych z silnikiem tyczy się awarii paska klinowego lub rozrusznika. Z kolei jeśli spadła moc silnika, pojazd szarpie podczas przyspieszenia, a przy wyższych obrotach słychać gwizdy i pojawia się dymienie na czarno to należy podejrzewać awarię turbosprężarki. Jest to na szczęście część, którą można poddać regeneracji lub taniej kupić regenerowaną.

Elektryka

Elektryka to zmora i błogosławieństwo w jednym. Posiadają ją wszystkie nowoczesne pojazdy i co tu dużo mówić: wszystko jest piękne, dopóki działa. Liczne czujniki regularnie dostarczają informację o pracy pojazdu do komputera pokładowego, a ten steruje pracą pojazdu i dba o właściwy poziom bezpieczeństwa, mniejszą emisję spalin lub mniejsze zużycie paliwa. Elektryka niestety często ulega jednak awariom. Najczęstsze problemy wynikają z wyeksploatowanego akumulatora lub awarii alternatora. O ile zużyty akumulator trzeba po prostu wymienić na nowy, o tyle alternator można poddać regeneracji (czyszczenie oraz wymiana jego zużytych części).

Podsumowanie

Jak widać, w pojazdach ciężarowych znajdzie się niestety dość sporo elementów, które mogą ulec awarii lub zużyciu w wyniku eksploatacji. Właściwe dbanie pojazd oraz jego konserwacja mogą jednak zapobiec usterkom, usprawnić naszą pracę oraz zminimalizować koszty napraw i serwisowania.

Write A Comment