Wtryskiwacze to niewielkie, ale niezwykle ważne elementy odpowiedzialne za precyzyjne doprowadzanie odpowiedniej dawki paliwa do silnika. Aby zapewnić prawidłowe rozpylanie paliwa przy niewielkich ubytkach kondensacyjnych konieczne jest zachowanie określonego odstępu oraz kąta wyprzedzenia wtrysku. No i jest jeszcze jeden, podstawowy warunek konieczny – czysty i sprawny wtryskiwacz! Co jednak zrobić, jeśli ten się zatka lub ulegnie uszkodzeniu?
Wtryskiwacz to urządzenie sterowane elektromagnetycznie. Jego podstawowym elementem składowym jest korpus, w którym mieszczą się uzwojone cewki, prowadnica iglicy oraz sama iglica z kotwicą. W momencie podania przez sterownik napięcia na uzwojenie cewki następuje uniesienie iglicy i zwolnienie otworów, prze który podawane jest paliwo. Jego dawka jest obliczona precyzyjnie. A tak to przynajmniej działa, jeśli wtryskiwacze są czyste i sprawne.
W każdym pojeździe prędzej czy później mogą pojawić się problemy z wtryskiwaczami. Może to wynikać z naturalnej ich eksploatacji (obecne modele są mniej trwałe niż dawniejsze pompowtryskiwacze, a ich żywotność oceniana jest na 200-250 tys. kilometrów przebiegu). Mogą też ulec zabrudzeniom – wówczas ich praca też z nie będzie prawidłowa. O ile w przypadku poważniejszego uszkodzenia wtryskiwaczy konieczna będzie ich wymiana lub poddanie profesjonalnej regeneracji, o tyle z mniejszymi zabrudzeniami możemy próbować poradzić sobie samodzielnie.
- Jakie są objawy zatkania wtryskiwacza?
- Samodzielne czyszczenie wtryskiwacza?
- Inne problemy z wtryskiwaczami
Jakie są objawy zatkania wtryskiwacza?
Brudne wtryskiwacze dają określone objawy – nie powinniśmy ich nigdy bagatelizować, gdyż dłuższe zaniedbanie problemów z wtryskiwaczami mogą spowodować kolejne, większe usterki w pojeździe i narazić nasz na spore koszty.
Przede wszystkim, zabrudzone wtryskiwacze znacznie ograniczają moc silnika. A to nietrudno wyczuć: pojazd ma gorsze przyspieszenie, znacznie ograniczoną prędkość maksymalną oraz zmniejszoną elastyczność silnika. Kolejnym częstym objawem zatkania lub uszkodzenia wtryskiwaczy jest nierównomierna podaż paliwa, która może być zbyt duża lub zbyt mała. Kolokwialnie mówi się wówczas, że „wtryski leją”, a do silnika dostaje się mieszanka paliwa i powietrza o nieprawidłowych proporcjach. Co może być tego rezultatem? Chociażby uszkodzenie tłoków i głowicy. A ich naprawa to już właściwie remont całego silnika…
Samodzielne czyszczenie wtryskiwacza?
Dlatego właśnie warto nie bagatelizować problemów z wtryskami. Jeśli wspomniane wyżej objawy dopiero się pojawiły to możemy próbować samodzielnie oczyścić wtryskiwacze. Najprostszą metodą, działającą zarówno dla aut z silnikiem benzynowym, jak i silnikiem Diesla jest dodanie do baku (przed nalaniem paliwa) odpowiedniego środka czyszczącego. Po jego wlaniu trzeba po prostu… jeździć i czekać aż preparat zadziała. Jeśli po zaaplikowaniu preparatu silnik pojazdu znów zacznie poprawnie pracować, a obroty wrócą do normy to oznacza, że osiągnęliśmy sukces, a problem z zatkanym wtryskiwaczem nie był duży.
W przypadku zatkanych wtrysków benzynowych można próbować także wymontowując wtrysk i umieszczając go w pojemniku wypełnionym preparatem do czyszczenia. Metoda ta, choć bardziej czasochłonna, potrafi lepiej poradzić sobie z bardziej uporczywymi zabrudzeniami. Należy jednak całą czynność przeprowadzać umiejętnie, gdyż w przypadku złego jej wykonania może dojść do zapowietrzenia układu paliwowego.
Inne problemy z wtryskiwaczami
Jeżeli domowe sposoby czyszczenia wtryskiwaczy zawodzą, a działanie pojazdu nie uległo poprawie to istnieje podejrzenie, że usterka wtrysków jest znacznie poważniejsza. Być może ich zabrudzenia są na tyle poważne, że wymagane jest profesjonalne czyszczenie wtryskiwaczy. Jeżeli z kolei uległy one uszkodzeniu z powodu eksploatacji to sam preparat czyszczący nie zda się na wiele – konieczna jest wymiana wtrysków na nowe lub poddanie ich regeneracji. Ta druga jest opcją tańszą od kupna nowych, a pozwala jednocześnie na przywrócenie części do stanu idealnego.
Należy pamiętać, że nie wolno lekceważyć problemów z wtryskiwaczami, gdyż ich usterka szybko może spowodować uszkodzenie innych elementów pojazdu. A to z kolei może skutkować kosztami znacznie wyższymi niż nawet kupno nowych wtryskiwaczy.
Write A Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.