Spadek mocy pojazdu, szarpanie silnika oraz słabe przyspieszenie? To mogą być objawy zapowietrzonego układu paliwowego. Wbrew pozorom może do niego dość nie tylko po wymianie filtra. Co robić, gdy zauważymy niepokojące i irytujące objawy usterki? Na pewno nie należy się załamywać, gdyż przeważnie z odpowietrzeniem układu paliwowego można poradzić sobie samodzielnie.
- Kiedy dochodzi do zapowietrzenia układu paliwowego?
- Czym grozi zapowietrzenie układu paliwowego?
- Jak samodzielnie odpowietrzyć silnik?
- Inne metody odpowietrzania silnika
- Jak sprawdzić szczelność układu paliwowego?
Kiedy dochodzi do zapowietrzenia układu paliwowego?
W przypadku układu paliwowego Diesla dojść może do zapowietrzenia w różnych sytuacjach. Jedną z przyczyn może być nieszczelność układu paliwowego, przez co do środka dostaje się zbyt wiele powietrza. Nieszczelność ta może być spowodowana pęknięciem przewodu lub rozszczelnieniem filtra paliwowego.
Najczęściej przyczyną zapowietrzeni układu paliwowego jest wymiana filtra paliwa. Procedura ta wymaga czynności, która może skutkować dostaniem się sporej ilości powietrza do układu paliwowego.
Kolejną przyczyną zapowietrzenia układu paliwowego jest dopuszczenie do niemalże całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa, przez co do układu wtłaczane jest powietrze. I choć lepiej do takiej sytuacji nie dopuszczać to bywają różne zdarzenia losowe. Gdy na naszym wskaźniku pali się rezerwa, a my utkniemy w korku to możemy liczyć się z tym, że trzeba będzie odpowietrzyć układ paliwowy w naszym pojeździe.
Czym grozi zapowietrzenie układu paliwowego?
Poza problematycznymi i irytującymi objawami zapowietrzenie układu paliwowego może nieść o wiele bardziej poważne skutki. Jeśli nie zajmiemy się usterką na czas to w naszym pojeździe może dość do kolejnych i tym razem poważnych uszkodzeń.
Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku nowoczesnych silników wysokoprężnych. Z uwagi na panujące obecnie rygorystyczne normy ekologiczne sama konstrukcja silników stała się bardziej delikatna. Silniki te bardzo szybko mogą ulec uszkodzeniu, gdyż bez smarowania olejem napędowym wtryskiwacze i pompa wysokiego ciśnienia dość szybko zaczynają pracować na sucho. A czym to grozi to chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć?
Jak samodzielnie odpowietrzyć silnik?
Na szczęście większość silników można odpowietrzyć samodzielnie. Jedną z metod jest zastosowanie zintegrowanej pompy ręcznej, którą większość pojazdów posiada w swoim układzie paliwowym. Aby dostać się do pompki należy przechylić kabinę ciągnika. Aby skorzystać z pompki należy najpierw odkręcić jej popychacz. Może się okazać, że ręczne pompowanie może zająć dłuższą chwilę. Należy je zakończyć dopiero w momencie, gdy napotkamy na wyraźny opór pompki.
Jeżeli po zakończeniu pompowania i podniesieniu kabiny silnik odpala prawidłowo i pracuje na równych obrotach to odpowietrzanie układu można uznać za wykonane właściwie. Niestety, w niektórych nowszych pojazdach ten sposób okazuje się nieskuteczny. Można temu zaradzić poprzez uruchomienie silnika podczas ręcznego pompowania. Do tego potrzebne będą jednak dwie osoby (jedna pompująca, druga – odpalająca silnik). Należy również pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa: samo odpalanie silnika przy przechylonej kabinie jest ryzykowne, należy też obowiązkowo sprawdzić czy hamulec ręczny został zaciągnięty.
Inne metody odpowietrzania silnika
Sporą część silników można odpowietrzyć za pomocą wysterowania pompy paliwowej. Aby tego dokonać należy kilkakrotnie włączyć i wyłączyć zapłon. Pomocny może być także tester diagnostyczny lub metoda polegająca na bezpośrednim doprowadzeniu energii elektrycznej do pompy paliwowej.
Istnieją jeszcze inne metody odpowietrzania, niektórzy zalecają je jednak do bardzo ryzykowanych. Mowa tu chociażby o stosowaniu samo startów wykonanych na bazie eteru i propan-butanu. Takie środki można wtrysnąć do układu dolotowego, a następnie spróbować uruchomić silnik. Mimo dość wysokiej skuteczności tej metody nie jest ona rekomendowana z uwagi na wysoką łatwopalność tych środków. Zaleca się stosowanie jej jedynie w ostateczności.
Jak sprawdzić szczelność układu paliwowego?
Jeśli problem z zapowietrzeniem silnika pojawia się często to należy sprawdzić szczelność naszego układu paliwowego. Można to zrobić podpinając się do instalacji za pomocą nowego i przezroczystego przewodu paliwowego. Po zamontowaniu opasek uciskowych i odpaleniu silnika powinno dość do odpowietrzenia układu paliwowego. Jeśli spojrzymy wówczas na przezroczysty przewód i dostrzeżemy w nim bąbelki powietrza to możemy być niemal pewni, że gdzieś w naszym układzie pojawiły się nieszczelności. W takiej sytuacji konieczna może okazać się wizyta na warsztacie, gdyż ręczne odpowietrzanie układu będzie miało jedynie skutek doraźny i nie usunie przyczyny problemu.
Write A Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.