Mechanik wymienia czujnik tlenków azotu NOx w czerwonej ciężarówce
Posted in: Bez kategorii

Czujnik tlenków azotu NOx w ciężarówkach — gdzie znaleźć? Zasada działania. Objawy uszkodzenia. Korzystniej naprawić czy wymienić?

Jak naprawić czujnik tlenków azotu NOx w ciężarówkach?

Choć rozwój motoryzacji przyniósł ludzkości niewątpliwe korzyści, to z mechanizmem działania pojazdów związane są także niezbyt pozytywne aspekty. Jedną z nich jest powstawanie tlenków azotu (NOx), które stanowią jeden z groźniejszych elementów zanieczyszczających atmosferę. Nie tylko szkodzą środowisku, ale realnie mogą zaszkodzić życiu i zdrowiu człowieka. Powstają one w wyniku procesu spalania w silniku. Następnie, wydalane są przez układ wydechowy. Aby zminimalizować ich wpływ na środowisko, pojazdy wyposaża się w specjalne mechanizmy ograniczające emisję spalin. Jednym z takich mechanizmów jest czujnik NOx.

Jak działa czujnik NOx?

Czujnik NOx może stanowić jeden samodzielny element lub układ kilku elementów. Zawsze jest zintegrowany z urządzeniem kontrolnym, który kontroluje jego pracę. Jego głównym celem jest stały pomiar zawartości tlenków azotu (NOx) w gazach spalinowych samochodów. Jak to się odbywa? Spaliny przepływają wokół czujnika tlenku azotu. Ten wówczas mierzy stężenie azotu i tlenu, a następnie przesyła odczytane dane do modułu sterującego pojazdu. Sterownik, na podstawie otrzymanych informacji, modyfikuje pracę silnika oraz innych elementów w taki sposób, aby zmniejszyć emisję spalin – a w szczególności szkodliwych tlenków azotu.

Wykrywanie tlenków azotu to podstawowe, ale nie jedyne zastosowanie czujnika NOx. W zależności od stopnia zaawansowania wybranego modelu czujnika, może on również:

  • Wykrywać przyczyny niesprawności systemu oczyszczania spalin
  • Informować o konieczności konserwacji systemu
  • Rozpoznawać elementy wymagające wymiany lub naprawy
  • Uzupełniać zbiornik AdBlue

Gdzie jest czujnik NOx?

Czujnika NOx należy poszukiwać bezpośrednio w układzie wydechowym. Takie umiejscowienie wynika po prostu z jego funkcji. Położenie czujnika NOx w układzie wydechowym dotyczy nie tylko samochodów ciężarowych, ale także innych rodzajów pojazdów, w tym aut osobowych. W zależności od modelu samochodu i roku jego produkcji, czujnik NOx może znajdować się przed lub za katalizatorem.

Jak sprawdzić czujnik NOx?

W przypadku uszkodzenia czujnika NOx to można będzie zaobserwować określone objawy. Zostanie także zaburzona praca silnika. Uszkodzony czujnik NOx spowoduje, że do silnika nie zostanie podana właściwa mieszanka o optymalnym składzie. W efekcie pojazd wydzielać może spaliny o niewłaściwym i niepożądanym składzie, zwiększy się także zużycie paliwa. Kolejnymi negatywnymi skutkami awarii czujnika NOx mogą być kłopoty z poprawną pracą silnika oraz problemy z układem DPF/katalizator.

Na szczęście, uszkodzony czujnik NOx rozpoznać możemy po określonych objawach. Jeśli zaobserwujemy wahania prędkości obrotowej podczas rozruchu zimnego silnika, większe zużycie benzyny oraz szarpanie podczas ruszania to oznacza, że szybko powinniśmy zainteresować się stanem naszego czujnika tlenków azotu.

Czy czujniki NOx często się psują? Niestety, ze względu na ich położenie są dość mocno narażone na uszkodzenia termiczne i mechaniczne. Sprawdzenie stanu czujnika możemy rozpocząć od przyjrzenia się jego przewodom. Często są one przerwane lub uszkodzone i przez to odczyt informacji nie może być prawidłowy. Jeśli jednak kable są całe lub ich naprawa nie przyniosła skutku – uszkodzony mógł zostać sam czujnik.

Informacja o usterce najprawdopodobniej pojawi się na komputerze pokładowym. Niekiedy samochód, rozpoznawszy usterkę, może automatycznie zredukować obroty, aby zmniejszyć ilość wydzielanych spalin. Dalsza, dokładna diagnostyka, zazwyczaj musi być wykonana w serwisie samochodowym.

Wykorzystaj kod: „DostawaNOx” na darmową dostawę wszystkich czujników NOx

Czujnik NOx — naprawa

Sama wymiana czujnika NOx nie jest ani droga, ani skomplikowana. Dostęp do czujnika jest stosunkowo łatwy, co wpływa na płynność całej procedury. Niestety, sam czujnik tlenków azotu nie należy do części taniej. W zależności od modelu pojazdu, może on kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Pewnym wyjściem jest naprawa czujnika NOx. Jest to możliwe szczególnie w sytuacji, gdy część ta uległa uszkodzeniu mechanicznemu. Coraz więcej profesjonalnych serwisów zajmuje się naprawą czujników NOx. Nie należy się bać tego zabiegu – dzisiejsze technologie pozwalają bardzo skutecznie przywrócić czujnik do bardzo zadowalającego stanu użyteczności. Nie da się też ukryć, że naprawa czujnika bywa tańsza od kupna nowej części.

Jeśli naprawa czujnika NOx okazuje się niemożliwa, można rozważyć zakup regenerowanego czujnika NOx. Nierzadko takie części są równie dobre co zupełnie nowe produkty, a nabyć je można w bardziej korzystnej cenie.

Write A Comment