Mechanik regeneruje pompowtryskiwacz w ciężarówce
Posted in: Bez kategorii

Regeneracja wtryskiwaczy aut ciężarowych – co musisz wiedzieć? Jaki jest koszt, jakie są rodzaje i, jak wymienić pompowtryskiwacz w ciężarówkach

Pompowtryskiwacz to urządzenie służące do hydraulicznego wtrysku paliwa w silniku o zapłonie samoczynnym. Istotnymi jego elementami są cylinderek (stanowiący jednocześnie komorę wysokociśnieniową) oraz tłoczek, wykonujący ruch posuwisto-zwrotny. Jest on napędzany krzywką wałka rozrządu poprzez dźwignię z rolką. Pompowtryskiwacze wykazują wiele zalet w porównaniu do pomp rozdzielaczowych, potrafią się jednak zużywać wraz z eksploatacją silnika. A to z kolei może narażać właściciela pojazdu na niemałe koszty. Pewnym wyjściem z opresji jest regeneracja pompowtryskiwaczy.

Rodzaje pompowtryskiwaczy do samochodów ciężarowych

Nie da się ukryć, że jeszcze 20-30 lat temu o regeneracji i częstej konieczności wymiany wtryskiwaczy mówiło się dość rzadko. Jeszcze w latach 90. XX wieku produkowano jednostki, które bez oporów nazwać można „pancernymi”. Wówczas przejechać można było ponad 500 tysięcy kilometrów bez obawy o wystąpienie problematycznej awarii spowodowanej eksploatacją części. Niestety obecne wtryskiwacze nie mogą się poszczycić aż tak długą żywotnością. Wynika to ze zmiany ich konstrukcji wymuszonej bardziej restrykcyjnymi normami ekologicznymi.

Zasadniczo wyróżnić można dwie grupy układów wtryskowych silników diesla o pojemności większej niż 9L:

  • Pompowtryskiwacze elektroniczne – są one montowane w głowicy cylindrów oraz napędzane przez wał rozrządu;
  • Pompy jednostkowe – są one zazwyczaj montowane w pomocniczym zespole zamkniętym lub bezpośrednio w bloku silnika.

W związku z coraz bardziej restrykcyjnymi normami czystości spalin coraz częściej spotykanym systemem wtrysku paliwa w samochodach ciężarowych są wtryski typu Common Rail. Jest to system alternatywny dla tradycyjnych pompowtryskiwaczy. Umożliwia on normalizację całego procesu spalania, a jego innowacyjna metoda działania polega na rozdzieleniu funkcji tłoczenia paliwa oraz jego wtrysku do cylindrów. I choć jest to system innowacyjny, to wtryskiwacze we współczesnych silnikach Diesla z Common Rail cechują się znacznie krótszą żywotnością, niż wspomniane wcześniej „pancerniaki” z końca XX wieku. Zwykle wytrzymują przebieg 200-250 tys. km, czyli nawet o połowę mniej. No, ale czego się nie robi z troski o środowisko?

Znaczne zmniejszenie emisji spalin jest możliwe, ale wymaga stosowania wysokich standardów produkcji i zwiększenia dokładności wykonania każdej części. A to z kolei wiąże się z podniesieniem cen i kosztów ewentualnej naprawy lub wymiany.

Kiedy regeneracja wtryskiwaczy jest konieczna? Dlaczego wtryski leją?

Nie ma jednej, określonej reguły wobec tego, kiedy pojawia się konieczność naprawy lub wymiany układu wtryskowego. Uszkodzenia mogą zależeć od wielu czynników i w jednym samochodzie pojawią się po przejechaniu 300 tys. km, u innego – po 200 tys. Na to kiedy pojawią się usterki wpływać może wiele czynników, takich jak intensywność eksploatacji, zapowietrzenie układu paliwowego, nieprawidłowy montaż albo nawet sama jakość paliwa.

Samochód potrzeba po prostu obserwować. Niestety współczesne systemy Common Rail nie zawsze pozwalają na szybkie zauważenie usterki. Jednakże objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój są chociażby takie zjawiska jak kopcenie przy rozruchu oraz gwałtownym przyspieszeniu czy same problemy z uruchomieniem silnika – zwłaszcza przy niższych temperaturach. Kolejną oznaką zapowiadającą konieczność wymiany lub regeneracji wtryskiwaczy jest wyższe spalania oraz nierówna, stukowa praca silnika. Kolejnym objawem uszkodzonych wtryskiwaczy może być ostry, kwaśno-żrący zapach spalin.

Skąd bierze się ta nierówna praca silnika? Zużyty wtryskiwacz nie pracuje wedle właściwych parametrów, w związku z czym podaż paliwa do cylindra może być zbyt duża i powodować nierówną pracę. Potocznie mówi się, że gdy tak się dzieje to „wtryski leją” – bo wlewają za dużo paliwa.

Regeneracja wtryskiwaczy – na czym polega?

Mianem regeneracji wtryskiwaczy określa się zabieg stosowany w celu przywrócenia sprawności uszkodzonych wtryskiwaczy. Jest to dość zaawansowany, podzielony na poszczególne etapy proces, który jednak przynieść może bardzo zadowalające efekty. Jeśli proces regeneracji przeprowadzony zostanie prawidłowo to jest możliwe całkowite usunięcie uszkodzeń oraz przywrócenie wtryskiwaczy niemalże do stanu fabrycznego.

W celu przeprowadzenia zabiegu regeneracji wtryskiwaczy konieczne jest wymontowanie tych elementów z silnika. Następnie poddawane są one określony procedurom, pośród których wymienić można:

  • Czyszczenie podzespołów wtryskiwacza za pomocą myjki ultradźwiękowej;
  • Usunięcie zanieczyszczeń pod wysokim ciśnieniem z pomocą gorącego środka czyszczącego;
  • Wymiana nienaprawialnych i zużytych podzespołów wtryskiwacza;
  • Wymiana uszczelnień;
  • Wykonanie testu porównawczego przelewów wtryskowych;
  • Przeprowadzenie ogólnego testu rozpylenia i czyszczenia;
  • Wykonanie pomiarów w obwodzie elektrycznym.

Oczywiście, po prawidłowo przeprowadzonej procedurze regeneracji, wtryskiwacze ponownie montuje się na ich miejsce.

Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy?

Choć cała procedura zdaje się dość skrupulatka i skomplikowana to fachowcy potrafią uporać się z nią całkiem szybko. Regeneracja wtryskiwaczy jest możliwa do przeprowadzenia w jeden dzień, dzięki czemu Twój samochód nie musi zostać uziemiony na dłuższy okres.

Ile kosztuje regeneracja wtryskiwaczy?

Koszt wymiany wtryskiwaczy może wynosić od 2000 do 4000 złotych za cały komplet. I choć może wydawać się to dużo, to brak działania w przypadku uszkodzenia wtryskiwaczy może kosztować znacznie więcej. Niesprawne wtryski paliwa szybko mogą doprowadzić do degeneracji i uszkodzenia kolejnych układów w samochodzie, w tym rozrusznika, koła dwumasowego czy łańcucha rozrządu. Wówczas kwoty potrzebne dla doprowadzenia samochodu do ładu mogą się wielokrotnie zwiększyć.

Wtryskiwacze: nowe czy regenerowane? Które lepsze?

Niektórzy obawiają się stosowania części regenerowanych i wolą zakupić po prostu nowe. Jak to wygląda w przypadku wtryskiwaczy? Tak jak już wspomnieliśmy – poprawnie przeprowadzona procedura regeneracji pozwala przywrócić wtryskiwacze praktycznie do fabrycznego stanu. Wówczas są one w stanie bezawaryjnie służyć przez taki sam okres jak części nowe – czyli przez jakieś 200-250 tys. kilometrów.

Różnica pomiędzy wtryskiwaczami nowymi i regenerowanymi polega przede wszystkim na cenie. Koszt zakupu nowych części może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. A tak jak wspomnieliśmy, zabieg regeneracji całego kompletu kosztuje od 2 tysięcy do 4 tysięcy złotych. Wniosek zatem wydaje się prosty.

Write A Comment